Petőfi Sándor MŰVELŐDÉSI HÁZ és Könyvtár Jászfényszaru

Rólunk

Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár Jászfényszaru bemutatása

A Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár a legfontosabb helyszíne a mintegy hatezer fős kisváros kulturális életének. Intézményünk célja a Jászfényszarun élő polgárok színvonalas közművelődési alapellátásának biztosítása, életminőségének javítása, e célból működő szervezetek, klubok, közösségek tevékenységének segítése és fejlesztése. 3 megye 3 régió találkozásánál kvázi mikrotérségi központtá nőtte ki magát nemcsak a város, hanem az intézmény is. Számos megyei, járási, térségi rendezvényt (verseny, seregszemle, konferencia, találkozó) bonyolítunk le. 2018-ban Jász Világtalálkozó sikeres szervezésben végeztünk jelentős munkát.

A városi rendezvények nagy többségében (ünnepségek, megemlékezések, Fény Napok és Fesztivál, Város napja, veterán járműtalálkozók, Rocktóberfeszt, stb.) az intézmény oroszlánrészt vállal. Jelen vagyunk a kulturális, társadalmi élet számos területén. Szakkörökkel, workshopokkal, konferenciákkal, klubokkal, előadásokkal, indirekt és informális alkalmakkal az élethosszig történő tanulásra is lehetőséget nyílik. Helyet adunk a művészeti iskola néptánc tanszakának, rendezvényeik szervezésében aktívan részt veszünk. 

Közösségi tevékenységünkben jelentősek az ismeretterjesztő előadások, kézműves workshopok, klubok. Amatőr művészeti csoportjaink (színjátszó, népdalkör, énekkar, hagyományőrző táncegyüttes, stb.) magas színvonalú produkcióikkal az országos megmérettetéseken is megállják helyüket. Ifjúsági és felnőtt színházi, zenei és egyéb előadásokat, szabadtéri nagyrendezvényeket (gyermeknap, futófesztivál, koncertek), valamint  gyermektábort szervezünk.  Nemcsak az intézményben, hanem a város más kiállító helyein is szervezzük a kiállításokat s a Fényszarui művésztelepet.

Intéményünkhöz tartozik a Kiss József Helytörténeti Gyűjtemény szakmai feladatának ellátása, közösségi tere használatának koordinálása. Folyamatosan gyűjtjük a helyi tárgyi emlékeket, s időszaki kiállítással is várjuk a látogatókat. 

Könyvtári részlegünk újszerű kezdeményezésekkel (tematikus családi nap), informatikai és megújuló szolgáltatásokkal várja megújult térben a látogatókat.

Az intézmény a lakosság társadalmi integrációját segítő lakóhelyi közösségi szerveződések és a szabadidős, hobby, és rétegigényeket kielégítő közösségek számára a működés feltételeit biztosítja. Szervezzük tevékenységüket, a létrejövő csoportokat segítjük.

A művelődési ház hagyományos és újszerű színvonalas rendezvényeivel megpróbálja bevonzani a környező településeken élőket. Programjainkat a helyi intézmények és civil szervezetek, a releváns országos, megyei és jászsági szervezetek partnerségében valósítjuk meg. Az önkéntesekkel alkalmanként jelentős humán erőforrást tudunk bevonni programjaink megvalósításába. Az elmúlt időszakban a járványügyi helyzetben is igyekeztünk megfelelni a kihívásoknak, élünk az on-line tér adta lehetőségekkel.  

Az intézmény a bázisa a helyi lap szerkesztési munkálatainak. A Mi újság Fényszarun? 1990 júliusában jelent meg először, 500 példányban. A ma már színes kivitelben 24 oldalon megjelenő újság 2012-től az önkormányzat jóvoltából minden jászfényszarui háztartásba ingyenesen jut el.

Több mint 70 vidéki, köztük számos külföldi előfizetője van.    Plusz példányok a könyvtárban vásárolhatóak. Szerkesztőségi ülés minden hónap első hetében. Írásokat, képeket a miujsagfenyszarun@gmail.com e-mail címre lehet küldeni lapzártáig, minden hó 15-ig!

Szervezet története:

A művelődési házat 1957-ben hozták létre. Az 1966-ban társadalmi összefogással épült új épületben a könyvtár is helyet kapott. Fenntartója az önkormányzat. Önálló költségvetési szervként 1983-tól, összevont intézményként pedig 2013. április 1-től működik.  

Alaptevékenysége

A települési közművelődési feladatok ellátása, valamint a települési, nyilvános könyvtári feladatok ellátása. Múzeumi gyűjteményi tevékenység.

A közművelődési alapszolgáltatások köre:

  1. művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása.
  2. közösségi és társadalmi részvétel segítése, 
  3. c) az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása,
  4. d) a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása,
  5. e) az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása.

Városi Könyvtár

Története: 

Jászfényszarun 1945 előtt két olvasókör működött, könyvállományuk a II. világháború alatt megsemmisült. A jelenlegi könyvtár alapját az 1951-ben kialakított letéti könyvtár képezte, majd 1961. január 1-jétől tanácsi közművelődési könyvtárként működött a községi kultúrotthonnal közös épületben. Kezdetben pedagógusok látták el a könyvtárosi teendőket. 1963-tól 1973-ig szakképzetlen dolgozók váltották egymást a már főállású munkakörben. 

1966-ban az új művelődési házban a Községi Könyvtár is helyet kapott, gyerekkönyvtári részleggel. A könyvállomány gyarapodásával hamarosan kicsinek bizonyult a rendelkezésre álló két terem, ezért 1973 januárjában a gyermekrészleget az új iskolába költöztették. Jelenleg az emeleten két helyiségben 2 könyvtáros látja el a könyvtári feladatokat.

2018-ban a 2 terem összenyitásával új olvasóbarát tér várja az idelátogató csoportokat, családokat, olvasókat.

Célkitűzések:

A könyvtár különös hangsúlyt fektet a klasszikus könyvtári hagyományok megtartására, ápolására; részt vesz minden korosztály, de kiemelten a fiatal felnőttek, gyerekek kultúrájának gazdagításában a családokkal, pedagógusokkal közösen.

A könyvtár szolgáltat, a könyvtáros munkája szolgálat, küldetése van, értékeket közvetít, egy biztos pont erőteljesen változó világunkban.

Az intézmény segítője az oktatásnak, tanulásnak, a kutatásnak, az ismeretszerzésnek. 

Kulturális események ( tematikus családi napok, olvasóklub, szakkörök különféle témákban) szervezője, támogatója, szorgalmazója, helyszíne. 

Mint közkönyvtár, egyszerre lehet színtere az önképzésnek, gyors információszerzésnek és a társas együttlétnek is.

Megőrzi a település kulturális értékeit, írásos és egyéb hagyományait. 

Kiemelt feladatának tekinti az olvasóvá nevelést a Gutenberg-galaxis értékeinek megfelelve.

A könyvtár minden tevékenységével igyekszik hozzájárulni ahhoz, hogy a Jászfényszarun élő polgárok szívesen és kulturáltan töltsék itt a szabadidejüket, járjanak könyvtárba, akarjanak és szeressenek olvasni.

Feladata: nyilvános könyvtárként elsősorban a helyi lakosság színvonalas könyvtári ellátásának biztosítása.

Részlegei: szakirodalmi, szépirodalmi, gyermek és ifjúsági, helytörténeti, informatikai részleg 3 felhasználói géppel

Szolgáltatásai:
– könyvtárlátogatás

– a könyvtár egész állományának helyben használata

– az állományfeltáró eszközök használata (katalógus)

– közérdekű információ nyújtása

– irodalomkutatás, irodalomfigyelés

– kölcsönzés (könyv, folyóirat, DVD, CD, diafilm, társasjáték)

– könyvtárközi kölcsönzés

– bejelentkezett csoportoknak könyvtári foglalkozás megtartása

– internet hozzáférés felhasználói gépek segítségével